Saturday Pennant – Eltham Bowling Club

 

Saturday pennant begins on the 1st Saturday in October and runs for 18 rounds with finals commencing in late February.  The competition is divided into 9 divisions (Premier Division, and Division 1 to 8). These divisions, aside from the top level Premier Division, are further divided into geographical sections of 8-10 sides, to reduce the travel burden on clubs as much as possible.

Movement between divisions is on a promotion/relegation basis with (usually) the top 2 sides in each section being promoted to the next division and the bottom 2 being relegated.  The top division is called Premier of which there is only 1 section and is thus the elite semi-professional metropolitan competition.  Most clubs with sides in Premier division would be paying their top players.

The next level down is Division 1.  Eltham has had a side in division 1 since the 2011-12 season.  In 2013-14 Eltham’s 2nd side was promoted to division 2, where they currently play. Our three remaining sides are in Division 5, 6, and 8.

In Divisions 1 to 7, a side typically consists of 16 players who play in teams of 4.  This means that a pennant match in these divisions has 4 separate games in progress, and the aggregate scores over the 4 games determines the winner of the match, with 10 competition points being awarded to this overall winner. 2 points are also awarded for every game won, meaning a maximum of 18 points can be won in any match. In Division 8, a new triples format has been introduced, which requires 6 players, playing in teams of 3, and the maximum points than can be won in any match is 14.

The usual starting time for matches is 1pm.  Prior to 1pm there are 2 practice ends for all players to judge the playing conditions.  A mid game break at around 2.45pm is optional.

The number of sides fielded by Eltham has been steadily increasing over the years in line with the increasing membership.  In 2008/09 we went to 5 Saturday sides.  There have been 3 memorable Saturdays when all 5 sides have won.

Fixtures, Results and Ladders 

Click the links below to take you to the SportsDesq service where you can view the ladders, fixtures and results for each division.

Division 2, Section 3 Desktop Mobile
Division 3, Section 3 Desktop Mobile
Division 5, Section 3 Desktop Mobile
Division 6, Section 4 Desktop Mobile
Division 7, Section 4 Desktop Mobile

Occasions Where All 5 Sides Have Won

2009/10 Round 8 – 21st November 2009
Division 2
105/96
vs Fairfield H
Division 4
101/78
vs Kingsbury A
Division 5
98/77
vs Hurstbridge H
Division 7
99/83
vs Essendon A
Division 8
91/83
vs Alphington A
27/18
Peter Toovey
Wayne Byrne
Noel Spargo
Ernie Richards 

31/17
John Baker
John Sparke
Steve Williams
Lee Williams

 

25/28
Colin Hines
Cliff Lynch
Paul Hickey
Leo Crimmins

 

22/33
Greg Patrick
Frank Camera
Tom Walker
Hugh Robertson

34/24
Peter Townsend
Nyra Crimmins
Graeme Lewis
Grant Dinsmore 

24/24
Colin Haywood
Mike Theodore
Harry Ophetveld
George Rizzi

 

23/16
Sue Arnott
Keith White
Don Rogers
Graham Webster

 

20/14
Julie Pattison
Kevin Dean
Brad Jones
Bob Jones

23/17
Brent Blackwell
Ling Mah
Marj Baussman
Don White 

25/29
Jeff Ashelford
Trevor Pulham
Archie Shaw
Brian Jones

 

18/19
Peter Osborne
Judith Furlong
Alan Algie
Greg Lambert

 

32/12
Scott Jarred
Ray Carroll
Vern Sharp
Jim Yarwood

15/21
Betty Wood
Rob Bingham
Noel Smith
John Sharp 

32/15
Ann Climas
Garry Battershell
Leon Sinnott
Eugene Snopkowski

 

17/31
Peter Carter
Brian Wilson
Graham Climas
Brent Arnott

 

35/16
John Elliott
Jim McKenzie
Bruce Goodman
Alan Ackland

28/17
Brian McIntosh
Tom Bakker
Ian Jones
Teerse Stal 

23/22
Robert Ludeman
Jim Waugh
Bob Millar
Jenny Millar

 

20/24
Les Ismail
Darby Munro
Phyllis Dight
Rina Baker

 

20/20
Alfrida Psaila
Jim Williams
Anna Lewis
Gary Marshall

2013/14 Round 2 – 12th October 2013
Division 1
76/68
vs Lilydale H
Division 3
101/68
vs Kingsbury A
Division 5
106/56
vs Nth Balwyn H
Division 6
82/63
vs Kingsbury H
Division 7
72/70
vs Fairfield A
18/15
Jim Yarwood
Paul Hickey
Cliff Lynch
Hugh Robertson 

15/20
John Baker
David Oliver
Ron Stafford
Ernie Richards
 

26/12
Eric Butcher
John Sparke
Graeme Abblitt
Noel Spargo

 

17/21
Peter Toovey
Wayne Byrne
Steve Williams
Lee Williams

24/19
Vicki Williams
Rod Kelley
Colin Hines
Bob Jones 

27/10
Scott Jarred
Brent Blackwell
Graeme Lewis
Grant Dinsmore

 

32/23
Bev Sharp
Damian Jardine
Brad Jones
Frank Camera

 

18/16
Eugene Snopkowski
Sue Arnott
Mike Theodore
Ros Camera

38/16
Kaye Taylor
John Elliott
Les Ismail
George Rizzi 

28/9
Archie Shaw
David Smith
Di Debney
Brent Arnott

 

20/14
Steven Spargo
Greg Patrick
Shannon James
Graham Webster

 

20/17
Cath Andrew
Judith Furlong
Harry Ophetveld
Joe De Carlo

15/20
Kevin O’Brien
Trevor Pulham
Don White
Brian Jones 

20/18
Vern Sharp
Jenny Millar
Gary Marshall
Graham Climas

 

25/11
Nino Bonora
Bob Cairns
Daryl Chidley
John Sharp

 

22/14
Jan McDermott
Rina Baker
Peter Osborne
David Gillepsie

12/24
Peter Claringbold
Joyce Devine
Bob Halliday
Cliff Sloggett 

13/18
Steve Veitch
Patty Williams
Les Engblom
Maureen Luke

 

24/10
Chris Riddell
Riekie Sloggett
Christine Guest
Vincent Bok

 

23/18
James Owen
Meryl Spargo
Brian McIntosh
Greg Lambert

2018/19 Round 4 – 27th October 2018 (Selected Side)
Division 2
Sect 3

93/68
vs Lalor A
Division 3
Sect 3

80/65
vs Ivanhoe H
Division 5
Sect 3

85/72
vs Whittlesea A
Division 6
Sect 4

81/74
vs Diamond Crk H
Division 7
Sect 4

87/66
vs Richmond A
James MilesRos Camera
Graeme Abblitt
Paul Hickey 

Wayne Harvey
Brent Arnott
Noel Spargo
Hugh Robertson
 

 

Scott Jarred
Neville Pawley
Joe Bartolo
Wayne Byrne

 

Peter Toovey
Graeme Lewis
Shane Wadingham
Ernie Richards

Vicki Williams

Rina Baker

Frank Camera
Bruce Irvine

Glenn Hudson
John Warden
David Neal
Ron Stafford

 


David Hosking
Sue Arnott
Steve Spargo
Eric Butcher

 

Robbie Proudfoot
Luke Roche
John Sharp
Jim Yarwood

Gary Battershell
Archie Shaw
Adam Ryan
Greg Lambert 

Bill Lumsden
Elaine Shaw
Bob Wade
Bob Harris

 

Virgil Dimovski
Lisa Bartolo
Jenny Millar
John Elliot

 

Pam Flett
Mike Theodore
Brent Blackwell
George Rizzi

Barbara Woodward
Harry Ophetveld
Di Debney
David Gillespie 

Tim Smith
Cath Andrew
Dennis Woodward
Maureen Luke

 

Bob Halliday
Judith Furlong
Brian McIntosh
Wayne Wilson

 

Ted Minogue
Kaye Taylor
Bill Lee
Bob Cairns

Murray Stanley
Jan Tindale
Laurie Alvaro
Don White 

Gary Kelly
Les Engblom
Caleb Kriders
Helen Smith

 

Deb Farrar
Ken Stanley
Wendy Lyons
Jane Krizek

 

Christine Toovey
Brady Kriders
Marj Baussman
Steve Veitch