Saturday Pennant – Eltham Bowling Club

IN THIS SEASON AFFECTED BY COVID-19, THE SEASON WILL START 28TH NOVEMBER AND RUN FOR ONLY 14 HOME AND AWAY GAMES BEFORE THE FINALS. 

SEE THE FIXTURE HERE – SATURDAY PENNANT 20/21 FIXTURE

In normal years, Saturday pennant begins on the 1st Saturday in October and runs for 18 rounds with finals commencing in late February.  The competition is divided into 9 divisions (Premier Division, and Division 1 to 8). These divisions, aside from the top level Premier Division, are further divided into geographical sections of 8-10 sides, to reduce the travel burden on clubs as much as possible.

Movement between divisions is on a promotion/relegation basis with (usually) the top 2 sides in each section being promoted to the next division and the bottom 2 being relegated.  The top division is called Premier of which there is only 1 section and is thus the elite semi-professional metropolitan competition.  Most clubs with sides in Premier division would be paying their top players.

The following levels down are Divisions 1 to 7.

Eltham 1 side will play again in Division 2 in 2020/2021.

Eltham 2, Eltham 3, Eltham 4 and Eltham 5 all won their first final in March 2020.  They will therefore be promoted to Divisions 2, 4, 5 & 6, respectively.  Eltham 3 won also their next final to become Premiers for Division 5 Section 3.  They did not then play other Sections for the overall  Metro Division 5 title due to the COVID-19 shutdown.

In Divisions 1 to 7, a side typically consists of 16 players who play in teams of 4.  This means that a pennant match in these divisions has 4 separate games in progress, and the aggregate scores over the 4 games determines the winner of the match, with 10 competition points being awarded to this overall winner. 2 points are also awarded for every game won, meaning a maximum of 18 points can be won in any match. In Division 8, a new triples format has been introduced, which requires 6 players, playing in teams of 3, and the maximum points than can be won in any match is 14.

The usual starting time for matches is 1pm.  Prior to 1pm there are 2 practice ends for all players to judge the playing conditions.  A mid game break at around 2.45pm is optional.

The number of sides fielded by Eltham has been steadily increasing over the years in line with the increasing membership.  In 2008/09 we went to 5 Saturday sides.  There have been 4 memorable Saturdays when all 5 sides have won.

Fixtures, Results and Ladders 

Each year the club will advise where you can view the ladders, fixtures and results for each division on the VicBowls website.

 



Occasions Where All 5 Sides Have Won

2009/10 Round 8 – 21st November 2009
Division 2
105/96
vs Fairfield H
Division 4
101/78
vs Kingsbury A
Division 5
98/77
vs Hurstbridge H
Division 7
99/83
vs Essendon A
Division 8
91/83
vs Alphington A
27/18
Peter Toovey
Wayne Byrne
Noel Spargo
Ernie Richards
34/24
Peter Townsend
Nyra Crimmins
Graeme Lewis
Grant Dinsmore
23/17
Brent Blackwell
Ling Mah
Marj Baussman
Don White
15/21
Betty Wood
Rob Bingham
Noel Smith
John Sharp
28/17
Brian McIntosh
Tom Bakker
Ian Jones
Teerse Stal
31/17
John Baker
John Sparke
Steve Williams
Lee Williams
24/24
Colin Haywood
Mike Theodore
Harry Ophetveld
George Rizzi
25/29
Jeff Ashelford
Trevor Pulham
Archie Shaw
Brian Jones
32/15
Ann Climas
Garry Battershell
Leon Sinnott
Eugene Snopkowski
23/22
Robert Ludeman
Jim Waugh
Bob Millar
Jenny Millar
25/28
Colin Hines
Cliff Lynch
Paul Hickey
Leo Crimmins
23/16
Sue Arnott
Keith White
Don Rogers
Graham Webster
18/19
Peter Osborne
Judith Furlong
Alan Algie
Greg Lambert
17/31
Peter Carter
Brian Wilson
Graham Climas
Brent Arnott
20/24
Les Ismail
Darby Munro
Phyllis Dight
Rina Baker
22/33
Greg Patrick
Frank Camera
Tom Walker
Hugh Robertson
20/14
Julie Pattison
Kevin Dean
Brad Jones
Bob Jones
32/12
Scott Jarred
Ray Carroll
Vern Sharp
Jim Yarwood
35/16
John Elliott
Jim McKenzie
Bruce Goodman
Alan Ackland
20/20
Alfrida Psaila
Jim Williams
Anna Lewis
Gary Marshall
2013/14 Round 2 – 12th October 2013
Division 1
76/68
vs Lilydale H
Division 3
101/68
vs Kingsbury A
Division 5
106/56
vs Nth Balwyn H
Division 6
82/63
vs Kingsbury H
Division 7
72/70
vs Fairfield A
18/15
Jim Yarwood
Paul Hickey
Cliff Lynch
Hugh Robertson
24/19
Vicki Williams
Rod Kelley
Colin Hines
Bob Jones
38/16
Kaye Taylor
John Elliott
Les Ismail
George Rizzi
15/20
Kevin O’Brien
Trevor Pulham
Don White
Brian Jones
12/24
Peter Claringbold
Joyce Devine
Bob Halliday
Cliff Sloggett
15/20
John Baker
David Oliver
Ron Stafford
Ernie Richards
27/10
Scott Jarred
Brent Blackwell
Graeme Lewis
Grant Dinsmore
28/9
Archie Shaw
David Smith
Di Debney
Brent Arnott
20/18
Vern Sharp
Jenny Millar
Gary Marshall
Graham Climas
13/18
Steve Veitch
Patty Williams
Les Engblom
Maureen Luke
26/12
Eric Butcher
John Sparke
Graeme Abblitt
Noel Spargo
32/23
Bev Sharp
Damian Jardine
Brad Jones
Frank Camera
20/14
Steven Spargo
Greg Patrick
Shannon James
Graham Webster
25/11
Nino Bonora
Bob Cairns
Daryl Chidley
John Shar
24/10
Chris Riddell
Riekie Sloggett
Christine Guest
Vincent Bok
 17/21
Peter Toovey
Wayne Byrne
Steve Williams
Lee Williams
18/16
Eugene Snopkowski
Sue Arnott
Mike Theodore
Ros Camera
20/17
Cath Andrew
Judith Furlong
Harry Ophetveld
Joe De Carlo
22/14
Jan McDermott
Rina Baker
Peter Osborne
David Gillepsie
23/18
James Owen
Meryl Spargo
Brian McIntosh
Greg Lambert
2018/19 Round 4 – 27th October 2018 (Selected Side)
Division 2
Sect 3

93/68
vs Lalor A
Division 3
Sect 3

80/65
vs Ivanhoe H
Division 5
Sect 3

85/72
vs Whittlesea A
Division 6
Sect 4

81/74
vs Diamond Crk H
Division 7
Sect 4

87/66
vs Richmond A
James Miles
Ros Camera
Graeme Abblitt
Paul Hickey
Vicki Williams
Rina Baker
Frank Camera
Bruce Irvine
Gary Battershell
Archie Shaw
Adam Ryan
Greg Lambert
Barbara Woodward
Harry Ophetveld
Di Debney
David Gillespie
Murray Stanley
Jan Tindale
Laurie Alvaro
Don White
Wayne Harvey
Brent Arnott
Noel Spargo
Hugh Robertson
Glenn Hudson
John Warden
David Neal
Ron Stafford
Bill Lumsden
Elaine Shaw
Bob Wade
Bob Harris
Tim Smith
Cath Andrew
Dennis Woodward
Maureen Luke
Gary Kelly
Les Engblom
Caleb Kriders
Helen Smith
Scott Jarred
Neville Pawley
Joe Bartolo
Wayne Byrne
David Hosking
Sue Arnott
Steve Spargo
Eric Butcher
Virgil Dimovski
Lisa Bartolo
Jenny Millar
John Elliot
Bob Halliday
Judith Furlong
Brian McIntosh
Wayne Wilson
Deb Farrar
Ken Stanley
Wendy Lyons
Jane Krizek
Peter Toovey
Graeme Lewis
Shane Wadingham
Ernie Richards
 Robbie Proudfoot
Luke Roche
John Sharp
Jim Yarwood
Pam Flett
Mike Theodore
Brent Blackwell
George Rizzi
Ted Minogue
Kaye Taylor
Bill Lee
Bob Cairns
Christine Toovey
Brady Kriders
Marj Baussman
Steve Veitch
2019/20 Round 17 – 29th February 2020 (Selected Side)
Division 2
Sect 3

vs Epping RSL A
Division 3
Sect 3

vs Diamond Creek H
Division 5
Sect 3

vs Kingsbury A
Division 6
Sect 3

vs Craigieburn A
Division 7
Sect 4

vs Doncaster H
Scott Jarred
Daryl Chidley
Robbie Proudfoot
David Hosking
Pamela Flett
Vicki Williams
James Miles
Brent Arnott
Lisa Bartolo
Rina Baker
Gareth Toovey
Archie Shaw
Barbara Woodward
Wendy Lyons
Caleb Kriders
Christine Toovey
Jan Tindale
Mark Delaney
Murray Stanley
Kaye Pepyat
Bruce Irvine
Meryl Spargo
Ernie Richards
Debbie Code
Neville Pawley
John Warden
Rick Allen
Sue Arnott
Elaine Shaw
Treenah Wadham
Bev Sharp
Adam Ryan
Tim Smith
Riekie Sloggett
Dennis Woodward
John Classon
Deb Farrar
Laurie Alvaro
Carol Schilling-Collins
Betsy King
Graeme Abblitt
Ron Stafford
Joe Bartolo
Daniel Henery
Grant Dinsmore
Graeme Lewis
David Neal
Frank Camera
Glenn Hudson
Wayne Wilson
Greg Patrick
Bob Harris
Brent Blackwell
Jan McDermott
Bill Lumsden
Jayne Krizek
Dianne Debney
Virgel Dimovski
Ken Stanley
Peter Osborne
Paul Hickey
Peter Toovey
Shane Waddingham
Wayne Byrne **
Ros Camera
Noel Spargo
Wayne Harvey
Eric Butcher
Greg Lambert
Vincent Bok
John Sharp
Helen Smith
Jenny Millar
David Gillespie
Maureen Luke
John Elliot
Bob Cairns
Don White
Ken McGuire
Bruce Hill